Nauka języków obcych – szkoła językowa czy lekcje prywatne?

Zdobywanie nowych kwalifikacji zawodowych, czy poszerzane zakresu swoich umiejętności stało się jedną z czynności, jaka wpisuje się w dzisiejsze standardy. Przyswajając choćby jeden język obcy możemy stać się o wiele bardziej atrakcyjni na rynku pracy, jak też otworzyć się na nowe perspektywy w życiu prywatnym. Jeśli już postanowimy zdobyć taką wiedzę, nierzadko zadajemy sobie wówczas pytanie, jaki sposób nauki przyniesie najlepsze korzyści – zajęcia w szkole językowej, a może nauczanie indywidualne w postaci prywatnych lekcji.

Nauka w szkole językowej – zalety i wady

Szkoła językowa oferuje określony program kształcenia, który jest dostosowany do poziomu zaawansowania znajomości wybranego języka obcego. Poza tym osoba, która pragnie poznawać języki obce, może najczęściej wybrać kurs, który zagwarantuje zdobycie niezbędnej wiedzy wymaganej na uczelni, w pracy, czy też na egzaminie językowym. Ucząc się w szkole językowej, po każdym zakończonym etapie nauki można bez problemu uzyskać dokument, który potwierdzi znajomość języka obcego w danym stopniu. Wybierając zajęcia w grupie, można równocześnie rozwijać wiele umiejętności językowych, w tym konwersacje prowadzone w języku obcym. Ponadto naukę prowadzą doświadczeni lektorzy, bardzo często native speakerzy. Dzięki temu kursant osłuchuje się z językiem i od razu przyswaja sobie prawidłową wymowę poszczególnych słówek, czy zwrotów. Na szkołę językową warto zdecydować się zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na tym, aby nauczyć się podstaw.

Mogłoby się wydawać, że przy tylu walorach edukacja w szkole językowej nie ma słabych stron. Dla niektórych problemem może być jednak to, że zajęcia odbywają się w określonych godzinach i w konkretnym miejscu. Warto także nadmienić, że kursy językowe bardzo często łączą się z koniecznością odrabiania zadanych prac domowych, jak również z przygotowywaniem się do przeprowadzanych co jakiś czas testów. Nie każdy natomiast przyswaja wiedzę związaną z nauką języka w takim samym czasie. Jednych taka sytuacja będzie motywować do wkładania większego wysiłku w zdobywaniu umiejętności językowych, a innych wręcz stresować. Tym bardziej, jeśli nie można zbytnio liczyć na to, by lektor poświęcił dodatkowy czas po zajęciach na wytłumaczenie nam trudniejszego zagadnienia.

Lekcje prywatne – dla kogo są wskazane?

Zajęcia prywatne to dobry wybór, jeśli potrafimy zachować skupienie na nauce przez cały czas trwania lekcji i jesteśmy silnie zmotywowani, by powtarzać przerobiony materiał. Zdecydowaną zaletą jest to, że lektor poświęca całą uwagę tylko jednemu kursantowi. Program nauczania można więc dostosować do indywidualnych potrzeb, kładąc nacisk na tematy, z którymi ma się największy problem, bądź też na tych, które chciałoby się zgłębiać. Niewątpliwym plusem (zwłaszcza dla osób z napiętym harmonogramem lub też po prostu słabo zorganizowanych) jest także to, że sami możemy ustalić jak często, w jakich godzinach i w jakim miejscu będą się odbywać zajęcia (np. w naszym mieszkaniu lub u nauczyciela).

Decydując się na zajęcia indywidualne musimy liczyć się z większymi kosztami w przeliczeniu na godzinę nauki. Uczymy się jednak w swoim tempie, bez stresu. Taka nauka przynosi najlepsze efekty wtedy, gdy kursant zna już podstawy. Proces nauczania przebiega wówczas zazwyczaj płynniej, a kursant ma większą świadomość materiału, który opanował i braków w wiedzy, które chciałby uzupełnić.

Źródło: https://trenerangielskiego.com/przeczytaj-zanim-zdecydujesz-sie-na-indywidualne-zajecia-z-jezyka-angielskiego/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *