Mniejszości językowe na terenie Polski

Na świecie mówi się w około 7000 językach. Większości, bo aż 96% z nich używają niewielkie grupy językowe. Wieloma posługuje się zaledwie kilkadziesiąt czy kilkaset osób, przez co ich istnienie jest szczególnie zagrożone. W Europie aż 100 na 300 językom grozi wymarcie. Aby utrzymać bogactwo językowe, bardzo ważne jest objęcie ochroną małych, ginących języków. Projekty rewitalizacyjne wspierające niewielkie grupy językowe pojawiają się również w Polsce. Ich podstawowym zadaniem jest wspierać lokalną kulturę, przywrócić wartość małym językom i umożliwić używanie ich przez większą grupę osób, przez nauczanie w szkołach, stosowanie podwójnego nazewnictwa, tworzenie inicjatyw kulturalnych i artystycznych.

Nauka języków obcych – szkoła językowa czy lekcje prywatne?

Zdobywanie nowych kwalifikacji zawodowych, czy poszerzane zakresu swoich umiejętności stało się jedną z czynności, jaka wpisuje się w dzisiejsze standardy. Możemy stać się bardziej atrakcyjni na rynku pracy, jak też otworzyć się na nowe perspektywy w życiu prywatnym, gdy nauczymy się przynajmniej jednego języka obcego. Jeśli już postanowimy zdobyć taką wiedzę, nierzadko zadajemy sobie wówczas pytanie, jaki sposób nauki przyniesie najlepsze korzyści, czy zajęcia w szkole językowej, czy też nauczanie indywidualne w postaci prywatnych lekcji.

Jak napisać dobre CV?

Z CV jest trochę jak z garderobą. Jest naszą pierwszą wizytówką – elementem, który ludzie dostrzegają i oceniają – często twardo i bezlitośnie – zanim jeszcze dokładnie się nam przyjrzą, zamienią z nami słowo, czy zdecydują się chociaż na chwilę odłożyć kawę, żeby głębiej pomyśleć nad naszą kandydaturą.

Kursy językowe w Poznaniu – najciekawsze oferty

Współczesny świat oferuje każdemu dostęp do niezliczonych pokładów wiedzy. Jeżeli więc pragniesz nauczyć się płynnie mówić, poprawnie pisać i rozumieć dany język, wcale nie musisz wyjechać do obcego kraju. Wystarczy jedynie zapisać się na kursy językowe dostępne w twoim mieście. Jest to niezwykle atrakcyjny sposób na zdobycie tych umiejętności, ponieważ sam decydujesz ile możesz poświęcić czasu na naukę, wybrać taki język, który cię interesuje oraz otrzymać certyfikat potwierdzający twój poziom. Ważne jest zatem, aby wybrać taką szkołę, która wyróżnia się pełnym profesjonalizmem i skutecznością w prowadzeniu kursów. Dlatego przyjrzyjmy się ofertom czterech najważniejszych szkół językowych w Poznaniu.

Jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej?

Poszukiwanie pracy potrafi okazać się niezłym testem cierpliwości i silnej woli. Zdarza się, że po wysłaniu setek aplikacji telefon wciąż milczy, a czas na bezrobociu upływa nieubłaganie generując kolejne koszty, uzależniając cię od innych i przede wszystkim zgniatając poczucie własnej wartości. W końcu przychodzi jednak TEN moment. Na telefonie wyświetla się nieznany numer, który odbierasz od niechcenia, przekonany, że to kolejny namolny sprzedawca garnków. A jednak nie – po drugiej stronie słuchawki słyszysz mechaniczny głos korpo-robota, który „ma przyjemność” zaprosić cię na rozmowę kwalifikacyjną.